Daj się Poznać 2017! Wprowadzenie.

1
Logo projektu DSP 2017

Wpis jest wprowadzeniem do dużego projektu, którym jest „Daj się poznać 2017!”. Jest także wprowadzeniem do tego co będzie moim celem w tym projekcie – Moja własna aplikacja To Do List stworzona na Angular 2, a jeśli będzie dobrze szło to i spróbuje wypuścić ją na telefony z Androidem.

Ale od początku:

Projekt Daj się Poznać jest tworzony przez Macieja Aniserowicza z bloga devstyle.pl.

Chodzi o uczenie się programowania, wychodzącego poza granice tego co wiemy teraz. Oraz pisanie o tym na blogu. Nie jest to jakieś tam, hop siup – bo jest to aż 3 miesiące programowania i pisania minimum 2 wpisów tygodniowo na blogu. Jeden odnośnie projektu (o tym dalej poniżej) i jeden powiązany z światem IT – co robię już i tak.

Myślę, że jest to mega wyzwanie, a zarazem możliwość zaciśnięcia i nawiązania kontaktu z osobami z świata IT, tak samo nakręconymi na punkcie, jak to lubię mówić kodowania.

Dla chętnych:

Jeśli sami chcielibyście się przyłączyć do DSP (Daj się poznać!), to możecie to zrobić wchodząc w ten link. Jest to odnośnik do wpisu na blogu Maćka. I nie piszę tego tylko do ludzi, którzy znają już kilka języków na wylot  – o nie! Jeśli kiedykolwiek miałeś/łaś pomysł nauczyć się programowania – choćby by stworzyć swoją stronę – to ten projekt jest świetny do tego.

Czas macie do końca lutego.

Wygląd i praca bloga:

Na blogu pojawi się dodatkowa zakładka „Daj się Poznać!” w zamian za poziomy trudności.

Screenshot ikon RSS
U góry, po prawej.

Dodatkowo, pojawił się kanał RSS na blogu. Ikonkę znajdziecie w górnym pasku po prawej stronie, jak i w sidebarze na stronie głównej. A propos RSS – niedługo na fanpage lub na blogu pojawi się wpis o tym.

Na blogu tak jak wcześniej pojawiać się będą dwa wpisy tygodniowo: Jeden z moimi radami, trikami czy poradami na WordPress. A także jeden wpis związany z DSP i moją przyszłą aplikacją To Do List.

O moim celu:

Logo Angular 2

Tak jak już wcześniej wspomniałem, moim celem jest zbudowanie aplikacji To Do List, zbudowanej w Angularze 2. Wymyśliłem nawet nazwę „Today”, co i tak jest najmniej istotnym elementem.
Kod będę publikował na blogu, a także w repozytorium na Github. Jeśli wszystko będzie tak jak chcę, to opublikuje także dokumentacje do aplikacji, by ktoś, jeśli będzie chciał, rozszerzył sobie samemu aplikacje jeszcze bardziej. Następnym elementem układanki będzie aplikacja na Androida. Ale to już jest dodatek extra i będzie wymagał ode mnie olbrzymiej nauki wszystkiego od zera, jeśli chodzi o tworzenie aplikacji – jest to mega wyzwanie. No ale mam na to 3 miesiące :). Na Apple na pewno aplikacja nie powstanie – chyba, że znajdę kogoś, kto owy sprzęt ma i będzie chciał stworzyć aplikacje na Iphony.

Cel w podpunktach:

Absolutne minimum:

Dodawanie zadań
– Odhaczanie zadań
– Ustawianie im dat, godziny itd.
– Dodawanie do danych kategorii
– Wyświetlanie co jest „dzisiaj” do zrobienia

Absolutne minimum urządzeń na których aplikacja będzie działać:

– Przeglądarki internetowe Mozilla Firefox i Google Chrome

Wszystko powyżej:

– pisanie komentarzy czy notatek do zadań
– comiesięczne statystyki
– codzienne maile z listą zadań do wykonania
– widok kalendarza i listy zadań na każdy dzień
– tryb „nawyków”
– i wiele więcej…

Urządzenia na których aplikacja będzie działać:

– Wszystkie przeglądarki z Edge i Safari  (Explorer i Opere pomijam)
– RWD (czyli nawet jeśli aplikacji nie uda mi się stworzyć, to wersja mobilna strony też będzie działać)
– Aplikacja na telefon z Androidem
– Aplikacja desktopowa na Windowsa 10  (Raczej nierealne ale zobaczymy jak będzie to szło)

Jest grubo!

logo poziome Daj się Poznać

Tak tylko mogę podsumować ten mega chory i ciężki do zrealizowania, ale nie niemożliwy cel.

Jak sobie o tym tylko myślę, to nawet nie wiem czego i jak się zabrać do niektórych rzeczy. I właśnie po to powstał ten program.

Od czego zacznę?

Zacznę od nauki Angulara 2 – haha, tak, serio, nie robię sobie jaj. Co prawda zacząłem już ogarniać TypeScript i zrozumiałem podstawy modułów w Angularze ale i tak bardzo długa droga przede mną.

Pomogą mi oczywiście tutoriale i kursy na moim ulubionym Udemy. A potem – potem to już będzie błądzenie w czeluściach internetu o wskazówki do tego projektu. W planach jest też podejście do Vue.js – a to może mi także pomóc – jeszcze nie wiem.

Start projektu:

Start wszystkiego odbędzie się 1 marca – więc i wtedy ruszę z samym kodowaniem – do tego czasu muszę zrobić odpowiedni research.

Trzymajcie za mnie kciuki.

Hej!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here