Kiedy warto korzystać z serwisów typu wixsite.com?

0
Zdjęcie businesmana z tekstem.
Pamiętaj i tej zasadzie.

Kiedy serwisy do budowania stron internetowych są lepsze od zapłacenia ponad 1000zł za zlecenie profesjonaliście?

Krótki wstęp:

Co to jest wix.com? Otóż jest to strona, na której możemy zbudować swoją stronę własnoręcznie. Nie potrzebujemy do tego technicznej wiedzy. Wystarczy jedynie godzina, dobre oko i voilà.

Takich stron jest wiele. Każde mają swój interfejs ale działają niemal tak samo.

Chcesz zmienić kolor strony? Zmienić czcionkę? Żaden problem. Naciskasz jeden przycisk, przesuwasz wskaźnik i wszystko gra. Gitara!

 

No właśnie nie gitara.

 

Najpierw trzeba zacząć od wad systemów budowania:

 

  • Ograniczenie kreatywności.

Tak jak mówi punkt, strony które możemy budować mają swoje ustalone motywy i za wiele z ich układami nie zrobimy. Jasne, zmienimy tło, czcionkę itd. Ale wciąż będzie owe ograniczenie w przyszłości.

 

  • Wcale nie za darmo. I nie tak profesjonalnie.

Jeśli chcesz za darmo to nie ma sprawy. Dorzucimy Ci tylko reklamy, a domena strony będzie musiała mieć w sobie człon naszej firmy (np. Jankowalski.nazwaserwisu.com). Jeśli więc zależy Ci na profesjonalizmie musisz płacić. Musisz płacić bardzo dużo.

plany premium strony wixsite.com
Jednak nie za darmo. A do tego najtańszy pakiet i tak nie usuwa reklam.
  • Bardzo drogo.

Chcesz zmienić wspomnianą domenę? Wykup konto premium. Co miesiąc. Chcesz do tego mieć sklep na stronie? Wykup droższy abonament. A może chcesz ten fajny dodatek na stronę? On też kosztuje osobno co miesiąc. Chciałbyś jeszcze przycisk do subskrypcji? Jeśli wykupisz pakiet premium, jest Twój.

 

Nagle z darmowej strony wychodzi 100-140zł na miesiąc za stronę. W sumie dużo lepiej niż zlecenie strony za 1500zł. Czy aby na pewno? Koszt roczny to 1200-1680zł, o tym już nie myśli nikt. A zakładając stronę dla swojej firmy, raczej nie myślisz o kilku miesiącach, a o latach.

 

  • Strona nie należy do Ciebie.

Ty jedynie wynajmujesz możliwość posiadania swojej strony. I jasne, ktoś może powiedzieć, że domenę i serwer też trzeba wykupywać co roku. Ale dla nawet małych sklepów (np. Z WooComerce) będzie to koszt do 200zł rocznie max! A do tego będziemy mieli całkowite prawa do naszej strony. I jeśli będzie trzeba zajrzymy do plików strony itd. W celach bardziej zaawansowanej rozbudowy w przyszłości.

 

  • System budowania.

I tutaj wahałem się czy jest to minus czy plus. Bo może to być plusem dla osób bez wiedzy technicznej i muszę to przyznać. Tyle, że dla mnie cały ten interfejs budowy nie był ani trochę intuicyjny ale może tylko ja tak mam, że nie lubię budować strony przy pomocy visual builderów (czyli właśnie takich systemów klockowych).

 

A więc dla kogo jest ten system?

Widzę tutaj jedynie jedną grupę ludzi mogącą faktycznie skorzystać z takich systemów. Chcących wypróbować np. Swój sklep czy stronę internetową i sprawdzić czy ktoś zacznie na nie w ogóle wchodzić i z nich korzystać.

 

Choć i tutaj pojawia się problem.
Załóżmy, że fryzjerka chcę mieć swoją stronę
lub
Chcemy otworzyć mały sklep dla sprawdzenia rynku.

 

W obu przypadkach – jeśli okaże się, że plan wypalił, to będziemy chcieli przejść na poważną stronę internetową. I co wtedy? Trzeba będzie wszystko zmieniać, a i może także domenę (jeśli nie da się jej przypisać poza system Wix – nie wiem bo nie korzystałem aż tak z tego serwisu – jedynie testowałem). Co będzie oznaczać stres i niewiadomą u klientów. „To na którą stronę mam wejść? O ten sklep już nie istnieje, a szkoda chciałem kupić następną rzecz. „ – Takie myśli mogą mieć klienci.

 

Duże strony dla fotografów czy innych twórców też odpadają w takich systemach.
Jedynie może małe strony, z statyczną ofertą lub budowa statycznego CV będzie się tutaj dobrze sprawdzać.

logo wixsite z znakami zapytania
Czy jesteś pewny, że chcesz wybrać owe systemy? A może lepiej wybrać profesjonalny i indywidualny projekt?

To zostaje mi wynajęcie profesjonalisty?

Według mnie, zawsze lepiej sprawdzi się dobrze zrobiona strona, pod nasze indywidualne potrzeby przez profesjonalistę. Oczywiście jeśli myślimy o stronie na dłużej niż miesiąc. Jeśli jednak chcemy tylko coś przetestować to można skorzystać z serwisów typu wixsite.com, chociaż już i tak wolałbym użyć specjalnych serwisów do robienia dobrych landing page (stron, które mają nas do czegoś zachęcić czy zaintrygować – nie są to pełnoprawne strony internetowe, a raczej pojedyncze podstrony).

 

Nie dość, że kod od strony technicznej będzie lepszy, to strona będzie dostosowana do naszych potrzeb, z możliwością rozbudowy w przyszłości*, bez straty naszego czasu i z przeniesionymi na nas prawami. Według mnie warto wydać te 1000 – 1500zł* na stronę. A im bardziej rozbudowana strona tym mniej opłaca się robienie jej w takich systemach jak Wix.com. Może się nawet okazać niemożliwe z powodu ograniczeń danego serwisu.

Zdjęcie businesmana z tekstem.
Pamiętaj o tej zasadzie.

* mówię tutaj o stronach dynamicznych. Takie sumy biorę ja, za przeciętną stronę dynamiczną postawioną na silniku WordPressa, ceny mogą się różnić w zależności od stopnia rozbudowania i firm/osób je tworzących.

P.S Gdybyś był zainteresowany budową strony lub poradami jak ową zbudować – pisz maila czy na fb. Strona kontakt również jest do Twojej dyspozycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here