Zachęcam Was wszystkich do zapoznania się z treścią poniżej. Mówi ona o tym, o czym jest i będzie ta strona, a także dla kogo jest. Nie ukrywam, że chciałbym by moje teksty trafiały do każdego ale niestety tak nie będzie. Niektórzy są mocno na bakier z technologią, komputerami i programowaniem.

A więc dla kogo jest ta strona? Dla wszystkich blogerów, początkujących programistów (tak jak ja) oraz wszystkich, którzy chcą coś zmienić na swojej stronie lub w systemie Windows. Nie będę opisywał żadnych trików lub porad na Apple – z prostego powodu – nie posiadam żadnych urządzeń tej marki.

Wracając do blogerów i początkujących programistów – musicie wiedzieć, że ten blog skupiony będzie głównie na trikach i poradach dotyczących silnika WordPress (dalej jako WP). Jest to system zarządzania treścią (CMS), dzięki któremu możecie edytować swoją stronę bez potrzeby znajomości języków programistycznych (niby! Nigdy mi się tak nie udało ale tak się mówi). Jeśli chodzi o inne platformy blogowe, takie jak: blogger, tumblr czy chociażby wordpress.com – to raczej nie znajdziecie tutaj za dużo informacji. Jeśli jakieś triki czy porady zadziałają to super, ale nie biorę odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany na waszych systemach, niemniej będę starał się tłumaczyć wszystko jak najłatwiej to możliwe.

A z takim tłumaczeniem przychodzą też pewne problemy – jeśli masz większą wiedzę i denerwuje Cię, że tłumaczę coś baaardzo prosto, po prostu przejdź do następnej części wpisu, chcę pisać jak najłatwiej by pomóc osobą, które mają bardzo małą styczność z programowaniem – mają stronę na WP i chcieli by coś zmienić.

Poziom Zaawansowania

Podzieliłem sobie swojego bloga i trudność wpisów w skali Zdjęcie biurka z monitoremtrzystopniowej.

1 – brak wiedzy
2 – początkujący
3 – zaawansowany

Jedynka jak sama wskazuje oznacza, że dany wpis jest dla wszystkich bez wyjątku. Każdy powinien sobie z czymś poradzić. Często będzie odnosiło się to do trików, gdzie nie używamy nawet jednej linijki kodu. 1 używać będę również do porad – czyli tłumaczenia czegoś w łatwy sposób lub promowania danych programów/ aplikacji, które moim zdaniem są naprawdę pomocne.

Dwójka to wpisy, gdzie musimy już wejść w pliki i zmienić od jednej do kilku linii kodu. Choć mówię tutaj głównie o HTML i CSS, jeśli pojawi się JavaScript to raczej będzie to sporadyczne i do tego bardziej w formie kopiuj/wklej. Osoby, które mają swoją stronę (lub planują ją mieć!) oraz mają styczność z technologiami na komputerze większymi niż przeglądanie strony, oglądanie filmów – powinny dać radę. Zalecałbym jednak znajomość HTML i CSS przy tych wpisach – będę tłumaczył dużo rzeczy i dane linie kodu ale i tak dobrze wiedzieć co robimy i czy możemy to zrobić na naszej stronie.

Trójka to już poziom dla bardziej wtajemniczonych – nie mówię tutaj o jakiejś super wiedzy z Reacta.js Angular.js czy Vue.js ale jednak podstawy JavaScriptu są tutaj potrzebne tak samo jak podstawy PHP. Większość porad będzie dotyczyło WordPressa i edycji motywów, w już obszernych plikach. Będę starał się tłumaczyć wszystko najłatwiej ale tutaj może zachodzić bardzo wiele zmiennych i trzeba je rozumieć samemu, a także wiedzieć jak napisać nową funkcję, w którym miejscu itd. Moim zdaniem tę wpisy będą najbardziej wartościowe ale także dla najmniejszej grupy czytelników.

Uwagi

  1. Pamiętajcie, że nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za to co się stanie z waszą stroną, podczas jej edycji.
  2. Pamiętajcie, że mój kod może zawierać błędy lub może być niezoptymalizowany albo znacie lepsze rozwiązanie – w takim przypadku, proszę o wiadomość w komentarzu bym zmienił dany element, dodatkowo prosiłbym o wytłumaczenie dlaczego coś według was jest źle w kodzie.

Wasze pytania

Gdybyście mieli jakieś pytania do danego wpisu, zadawajcie je w komentarzach – prawdopodobnie ktoś może mieć ten sam problem co wy. A wtedy mogę pomóc większej ilości osób. Jeśli zaś pytanie będzie bardzo obszerne (200/250 słów+) albo zaawansowane to poproszę was o przejście na drogę prywatną i spróbuje pomóc.

Zlecenia

To ostatni punkt w informacji o stronie. Daje go tutaj dlatego, że pracuje jako freelancer i chcę się z wami dzielić wiedzą oraz w razie potrzeby pomóc prywatnie ale jeśli problem pomimo mojej pomocy was przerośnie to wtedy zaproponuje wam naprawienie danego problemu lub zmianę czegoś za opłatą. W takim przypadku zapraszam do zakładki kontakt i zatytułowaniu danej wiadomości zaczynając od „Zlecenie xxxxx”. Jeśli sam nie będę potrafił nawet czegoś zmienić, może będę znał kogoś kto to zrobi.