Jakie kolory są odpowiednie do Twojego projektu?

0
Kilka kolorowoych kredek

Kolory! Kolory! Jeszcze więcej kolorów! Ten wpis jest bardziej dla facetów, bo kobiety podczas prac twórczych z reguły widzą więcej i nie maja problemów z dobieraniem kolorów. A tutaj będzie właśnie o narzędziach pomagających w takich procesach. Czy to tworzysz stronę internetową, czy wybierasz odpowiednie kolory do logo, a może nawet odwrotnie – chcesz dobrać odpowiednie kolory do kolorystyki zdjęcia, bądź zdjęcie o danych barwach. Tutaj znajdziesz tę narzędzia.

No dobra to przechodzimy do opisu tych 7 narzędzi.

Kolory Własne:

Narzędzia poniżej związane z dobraniem odpowiedniej kolorystyki od początku planowania projektu.

  1. Coolors.co

Jest  to moje ulubione narzędzie, jeśli chodzi o prace z kolorami. Wybieramy 1 do 5 kolorów, które będą ze sobą współgrać. Jest to genialnie proste. Możemy wybrać tylko 2, a następne kolory może wygenerować nam losowo system.
Genialnie proste i genialne przydatne.

Po założeniu konta, można zapisywać oraz nazywać owe mixy kolorów i do nich po jakimś czasie wracać.

Niedawno wprowadzili też aplikacje na maca i dodatek do Google Chrome.
Paletę można także exportować na wiele sposobów – także jako kod SCSS albo SVG

  1. Paletton.com

Nigdy co prawda nie mogłem się dogadać z tym narzędziem ale wiem, że wielu developerów korzysta z tego rozwiązania i uważają je za o wiele lepsze.

Każdy, kto lubi rozbudowane narzędzia, będzie miał tutaj pole do popisu.
Podobają mi się tutaj gotowe szablony, podobne do tych co zrobiliśmy, tyle że zmienione o jakiś element – ciemniejsze, jaśniejsze itd.
Export to tutaj bajka, czy to przez link, fb, kodem czy jeszcze inaczej – multum opcji.
Podoba mi się też opcja przykładów kolorów jako wycinek strony czy animacja.

Polecam sprawdzić.

  1. Adobe Color CC

Podczas poszukiwań narzędzi do tego wpisu natknąłem się na rozwiązanie od Adobe. Trochę ciężko mi to akurat opisać, bo nigdy go nie używałem ale być może komuś pomoże.  Wygląda na pierwszy rzut oka jak Paletton ale trochę uproszczony.

  1. Color Sphere

Niemal takie samo rozwiązanie jak numer 2 i 3 tylko skierowane do miłośników Google Chrome. Jest to dodatek do przeglądarki. Pewnie wiele osób używa tej przeglądarki – będziecie zadowoleni.

Kolory zdjęć:

Następną kategorią narzędzi są narzędzia związane z zdjęciami.

  1. TinEye Labs

W sumie mógłbym nazwać TinEye wyszukiwarką kolorowych zdjęć (będzie dobrze się zazębiać z 6 punktem na tej liście). Jest to wyszukiwarka zdjęć na serwisie Flickr.com.
Możemy wybrać jakie kolory nas interesują i pod jakimi tagami aplikacja ma szukać, a Labs wynajdzie zdjęcia pasujące do naszych kryteriów. I wiem, że Flickr ma już w sobie wbudowane  opcje wyboru kolorów ale tutaj jest to rozszerzone, ponieważ nie mamy do wyboru tylko podstawowych kolorów ale każdy dostępny – wystarczy wybrać z palety lub wpisać kod HEX.

Polecam chociaż spróbować tego narzędzia.

  1. Pictaculous.com

Przeciwieństwo TinEye. Wrzucamy swój obrazek, a strona wyrzuca nam paletę kolorów, która pasuję do tego zdjęcia. Dobre narzędzie jeśli chcemy zrobić jakieś tło do danego logo, pracy graficznej czy zbioru zdjęć o podobnej kolorystyce.
Przyda się także, jeśli każdy wpis na blogu, bądź jakaś strona ma być dobrana kolorystycznie do zdjęć.
Uwaga! Zdjęcie musimy mieć na komputerze, link tutaj nie zadziała.

Warto oblukać.

Sprawdzanie kolorów na konkretnej stronie:

Tutaj chodzi nie tyle o znalezienie kodów wszystkich kolorów ze strony – bo to można łatwo zrobić za pomocą konsoli i stylów CSS, ale o sprawdzenie czy kolory, które mamy na swojej stronie nie gryzą się ze sobą i czy są wystarczająco czytelne według norm W3C.

  1. CheckMyColours.com

Takim właśnie narzędziem jest checkmycolours.com. Sprawdza czy nasze kolory są okej. Niestety sprawdza tak dokładnie, że wyrzuca aż nadmiar błędów. Są elementy takie jak grafika SVG, czy ikony, które będzie wyrzucał jako błąd, ponieważ nie wykrywa w nich różnicy w kolorach. Używając tego narzędzia trzeba mieć już trochę wiedzy.

Druga sprawa, że w dzisiejszych czasach wszystko co nie jest pisane czarnym kolorem na białym tle lub białym kolorem na czarnym tle, jest porzucane. Zwłaszcza jeśli treści jest dużo.

Niemniej zobaczyć nie zaszkodzi.

Niespodzianka:

Nie wiem czy o tym wiedziałeś, ale samo Google pozwala na sprawdzenie kodu koloru.
Przetestuj sam – nawet z tak prostym kodem koloru jak #123456
Wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszesz powyższy kod.

Co prawda nie dobierze Ci innych ale jest to tylko ciekawostka.

Rada na koniec:

Jeśli potrzebujesz jeszcze innych narzędzi poszukaj pod hasłem „color scheme generator”.

Heyo!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here