Jak założyć darmowy Newsletter na swoim blogu lub stronie.

0
Laptop z którego wylatują maile - czyli newsletter

Masz już swoją stronę i naczytałeś się informacji, że newsletter to najważniejsza rzecz na świecie i musisz ją mieć. Przychodzi moment w którym masz się do tego zabrać i co? I nagle okazuję się, że to trudniejsze niż mogło się wydawać. Na Twoje szczęście pokaże Ci całą instrukcję jak to zrobić na WordPressie(WP).

Zanim zacznę:
Długo zastanawiałem się czy ten wpis będzie dla totalnych laików, czy może to już trochę cięższa operacja. Stwierdziłem, że jednak potrzebne są tutaj dosłownie podstawy HTML i CSS, więc przeniosłem wpis do „grupy dla początkujących.”

We wpisie opiszę dodanie pola subskrypcji na dole każdego wpisu, jak i w pasku bocznym (tzw. sidebar).

W moim rozwiązaniu – kompletnie darmowym – przez co nie aż tak super eleganckim jakby mogło być; będziemy potrzebować:

  • Pola z informacją dla imienia, maila oraz treści o subskrypcji
  • Dobrej treści zachęcającej (ten krok pomijam)
  • Wartości dodatniej dla czytelnika (to też pomijam)
  • Dodania przycisku CTA (Call To Action), w tym przypadku będzie to pole „imię”, „email” i przycisk potwierdzenia subskrypcji.
  • Aplikacji/programu do zbierania danych adresów email
  • Aplikacji/programu do obsługi i wysyłki maili.
Aplikacja/program do zbierania maili:

A więc tak, pobieramy na swojego WP, wtyczkę o nazwie (UWAGA!) „Newsletter”. Tak, serio, tak nazywa się ta wtyczka. Ale nie będzie nam do śmiechu, albowiem wtyczka to istny kombajn, zdolny do poważnego mailingu.

Po pobraniu wtyczki i włączeniu jej, należy ustawić ją odpowiednio, według swoich upodobań.
Spokojnie, opowiem o tym wszystkim. Będzie aż 16 zdjęć!

Pierwsze zdjęcie instrukcji
1. Wchodzimy w ustawienia wtyczki, następnie w List Building, a potem w subskrypcję.
Drugie zdjęcie instrukcji
2. Wybieramy Single Opt In

Pierwsza opcja pyta nas czy chcemy podwójną weryfikację. Czyli czy dana osoba musi potwierdzić swój mail, poprzez wiadomość wysłaną na własny adres mailowy (Ja sugeruję pierwszą opcje Single Opt In – drugiej opcji tutaj nie opisuję).

Druga opcja pozwala nam stworzyć dedykowaną stronę dla Newslettera (coś w ramach podziękowań za zapisanie się – tę opcję pomijam w tym poradniku).

Trzecia opcja jest dla nas samych, jeśli chcemy dostawać powiadomienia na inny mail niż podstawowy podany w WP, o tym że ktoś zapisał się na nasz mailing.

Trzecie zdjęcie instrukcji
3. Przechodzimy do zakładki Subscription i tłumaczymy Subscription page – czyli pole z tekstem, które wyświetlimy czytelnikom. Musimy dodać również shortcode (skrót) {subscription_form} – o tym później.
Czwarte zdjęcie instrukcji
4. Poniżej mamy okno z informacją w razie wystąpienia błędu podczas wpisywania maila. Również tłumaczy na język polski.
Piąte zdjęcie instrukcji
5. Zakładka Confirmation nas nie interesuję, ponieważ wybraliśmy opcję Single Opt In

Jeśli jednak chcemy podwójną weryfikacje, to ta zakładka będzie bardzo ważna.

Szóste zdjęcie instrukcji
6. Zakłada Welcome i wiadomość powitalna. Należy wpisać tutaj to co chcemy by przeczytał nasz subskrybent po subskrypcji.
Siódme zdjęcie instrukcji
7. Poniżej mamy powitalny mail dla subskrybenta.

Powitalny mail to nie to samo co powitalna wiadomość – nie myl tego!
Ja tę opcję wyłączyłem. Dlaczego? Na samym wstępie napisałem, że wysyłanie maili z własnego serwera to nie za dobry pomysł. Tak więc trzymam się tej zasady również tutaj.

Ósme zdjęcie instrukcji
8. Po skonfigurowaniu Subscription, czas przejść do Subscription Form Fields
Dziewiąte zdjęcie instrukcji
9. Interesuję nas w zasadzie tylko pierwsza zakładka.

Tłumaczymy dwa pierwsze pola: Email oraz Pierwsze Imię, wybieramy pozycje Required oraz Even on subscription forms. Całą resztę wyłączamy. Jest zbędna. To co tutaj robimy to właśnie {subscription_form}. To jest właśnie skrót, którego będziemy używać potem.

Dziesiąte zdjęcie instrukcji
10. Poniżej mamy jeszcze pole Button labels – jest to przycisk do zatwierdzania subskrypcji. Możemy tutaj dodać także ścieżkę do obrazu – w takim przypadku, przycisk będzie obrazem zamiast napisem (jest to opcjonalne i moim zdaniem mało potrzebne)
Wpisy i shortcode:

I tutaj tak naprawdę kończymy ustawianie wtyczki. Przechodzimy następnie do swoich wpisów i na końcu dodajemy shortcode (skrót) [/newsletter]. Uwaga! W normalnym skrócie nie ma slasha pomiędzy nawiasem kwadratowym a napisem newsletter – robię to tutaj tylko dlatego, by pole z subskrypcją nie wyświetlało się za każdym razem.

Dwunaste zdjęcie instrukcji
11. Dodajemy shortcode w edycji tekstowej, zamiast wizualny.

Teraz pewnie nasuną Ci się pytania.
1. Dlaczego [/newsletter] zamiast {subscription_form} – bo [/newsletter] to ogólny kod, który wstawia całą nazwijmy to w uproszczeniu – wtyczkę do wpisu. A {subscription_form} – to tylko kawałek, odpowiadający za pola z imieniem, mailem i przyciskiem subskrypcji.

2. Drugie pytanie to dlaczego edytujemy w wersji tekstowej – otóż tam mamy dużo większą możliwość edycji tego, jak to wszystko wygląda. Co prawda nie piszę się już zwykle kodu CSS w HTML, ale tutaj to już tylko jedna linijka i nie zrobi to takiego zamieszania – a i łatwiej to tłumaczyć.

Już tłumaczę mój kod (który można śmiało kopiować):
<hr /> to linia poprzeczna oddzielająca treść wpisu od subskrypcji.
#53cfe0 – to kod koloru tła jaki ma zawierać tę pole. Chcesz inny kolor? Wejdź na np. tę stronę i skopiuj kod.
padding; 5px – daje przestrzeń która znajduję się pomiędzy tekstem, a krawędzią pola. Możesz zmienić wartość z 5px na np. 10px i zobaczyć różnicę.

Tutaj masz cały kod do łatwiejszego skopiowania( nie zapomnij usunąć slasha!):

<hr /> <div style="background-color: #53cfe0; padding: 5px;">[/newsletter]</div>

Jedenaste zdjęcie instrukcji
11b. tak wyglądać będzie tę pole w edycji wizualnej.
 Sidebar:
Trzynaste zdjęcie instrukcji
12. Aby ustawić newsletter w pasku bocznym, wystarczy wejść w wygląd, a następnie widgety.
Czternaste zdjęcie instrukcji
13. I wstawić widget Newsletter do tego paska bocznego, którego chcemy.
Pietnaste zdjęcie instrukcji
14. Wstawić ponownie {subscription_form} i dodać opcjonalnie dodatkowy tekst.
Szesnaste zdjęcie instrukcji
15. Ostatni krok jest dla bardziej zaawansowanych.

Ostatni krok polega na dobraniu odpowiedniego koloru widgetu do swojej strony. Zrobimy to dodając kod CSS. Z reguły motywy na WP mają opcję dodania swojego kodu CSS.
Widget będzie miał klasę .tnp-widget. Choć przed jakąkolwiek zmianą koloru, zalecam zapoznanie się z kodem swojej strony i czy dany element na stronie nie posiada innej klasy lub innego elementu.

Dokumentacja wtyczki znajduję się pod tym adresem.

Dla mniej wtajemniczonych: Możecie przekopiować kod ukazany na obrazie, a zamiast lavenderblush użyć kodu z swoim kolorem RGB – z linka, który podałem wcześniej.
(Obsługa konsoli przeglądarki, także niedługo pojawi się jako wpis na blogu)

UFF…. To by było na tyle. Co prawda wcześniej napisałem ten wpis totalnie inaczej, przetestowałem mnóstwo wtyczek, proponowałem rozwiązanie popup (wyskakującego okna), lecz na końcu wygrało tę rozwiązanie. Jest czasochłonne i na swój sposób trudne dla początkujących ale według mnie najlepsze.

Aplikacja/program do obsługi i wysyłki maili:

Jako, że ma to być poradnik darmowego Newslettera, to mamy 3 opcje do wyboru:

  1. Skorzystać z wysyłania maili z własnego maila (mega słabe rozwiązanie)
  2. Skorzystać z wysyłki maili za pomocą WP poprzez zadania Cron (nie polecam tego rozwiązania z wielu powodów – pierwszym jest bezpieczeństwo, drugim lądowanie wiadomości w SPAM’ie, a trzecim zablokowanie naszego serwera) (napisze o tym wpis na bloga również). Jeśli jednak chcesz to robić to poczytaj o tym trochę w internecie. Jak zoptymalizować swój serwer do poprawnego wysyłania wiadomości – raczej zaawansowana sprawa)
  3. Wykorzystać profesjonalną firmę i jej oprogramowanie do profesjonalnej wysyłki maili (Tę rozwiązanie jest według mnie najlepsze). Tutaj z pomocą przychodzi nam polska firma – Freshmail.

Freshmail zezwala na utworzenie darmowego konta do 500 adresów email. Co moim zdaniem jest wystarczającym wynikiem. Jeśli potrzebujemy większego limitu to nie korzystali byśmy z darmowego newslettera, tylko z porządnych, pełnoprawnych i płatnych wtyczek.

Do tego Freshmail daje nam dostęp do statystyk, które pomagają nam zrozumieć co się dzieje z naszymi wiadomościami.

Duża wada na koniec:

Niestety jak każde darmowe rozwiązanie i to ma swoje wady.

Musimy sami dodawać adresy mailowe do konta Freshmail i wysyłać wiadomości na nie podane.

Aby mieć autorespondera należy jednak zakupić lepsze wtyczki by móc połączyć API programów takich jak Freshmail z owymi zbieraczami adresów email (Zapewne niedługo także zrobię poradnik płatnego newslettera).

Jeśli pomogłem to zapisz się do mojego Newslettera zrobionego właśnie w taki sposób.

A jeśli masz lepszy pomysł na darmowy newsletter to pisz śmiało w komentarzu – jeśli treść będzie dobra, dodam ją do wpisu.


[newsletter]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here