Jak przyśpieszyć uruchamianie swojego komputera – czyli wyłączanie zadań podstawowych.

1
Bardzo szybka droga

W tym wpisie przedstawię jak w łatwy sposób możemy przyśpieszyć włączanie się komputera. U niektórych mogą to być nawet 2 może 3 sekundy różnicy w uruchamianiu się. Zależy to głównie od ilości zainstalowanych aplikacji na komputerze. W czasach dysków SSD to czasem 200% różnicy od oryginału.

Głównym powodem powolnego uruchamiania się komputera jest z reguły, instalowanie miliona rzeczy, które nam się nie przydają albo przynajmniej nie używamy ich codziennie, a włączają się razem z systemem. Porada dotyczy tylko systemu Windows. Jeśli ktoś wie i chcę się podzielić jak to zrobić na Apple to zapraszam do komentarzy.

Druga przyczyna to nasze oddziaływanie na podzespoły komputera – w tym dysku twardego. Jeśli mamy laptopa to przestrzegam przed przenoszeniem go z miejsca na miejsce jeśli jest uruchomiony. Większość producentów piszę o tym w swoich instrukcjach obsługi. Przenoszenie włączonego laptopa może grozić ocieraniem się dysków, a co może doprowadzić do ich zniszczenia.

Trzecia przyczyna to podobna sprawa do drugiej. Mówię tutaj o bad sectorach. Bad sectory przychodzą z czasem. Dlatego też starsze komputery chodzą dosyć wolno.
Zostało to świetnie opisane na Wikipedii.

Uszkodzony sektor (ang. bad sector) – sektor nośnika danych, którego próba odczytu daje błąd. Informacja, która miała być zapisana w tym miejscu najczęściej jest bezpowrotnie utracona.

 • Sektor uszkodzony logicznie – sektor, który w wyniku drgań, wstrząsów, nieprawidłowej pracy zespołu zapisującego lub niestabilnego zasilania mechanizmu obsługującego nośnik danych zostaje zapisany nieprawidłowo i jego odczyt daje błąd, mimo że sam obszar jest fizycznie sprawny. Taki sektor można przywrócić do użytku poprzez ponowne zapisanie go prawidłową wartością. Usterka tego typu jest spotykana w dyskach twardych.
 • Sektor uszkodzony fizycznie – sektor, którego odczyt w wyniku degradacji, zużycia, wstrząsu, drgań, wady fabrycznej lub upadku nośnika, daje błąd.”

Wikipedia wspomina również o skutkach:

 • Zmniejszanie się pojemności dysku twardego (najczęściej mało istotne).
 • Możliwa utrata danych.
 • Spowolnienie pracy dysku (a wraz z tym, gdy dysk jest systemowy, pracy całego systemu operacyjnego).
 • Możliwość zawieszania się dysku podczas próby odczytu danych ze złego sektora (słychać wtedy charakterystyczne „cykanie”).

 

A więc do rozwiązania (+ kilka zdjęć dla ułatwienia) [Uwaga! Rozwiązanie dla Windows 10!]

 1. Na pasku zadań klikamy prawym przyciskiem myszy.
 2. A następnie klikamy na menadżera zadań.
 3. Wchodzimy w zakładkę uruchamianie.
 4. I wyłączamy programy, które chcemy by nie przeszkadzały w uruchamianiu się komputera. (klikamy na dany program i na dole po prawej, klikamy wyłącz)
 5. Cieszymy się niższym wynikiem długości czasu potrzebnego do uruchomienia komputera.

Poniżej dwa zdjęcia instruktażowe.

zdjęcie instrukcja
Krok pierwszy to kliknięcie paska zadań (tego,który standardowo jest na samym dole)

zdjęcie instrukcja 2

Może tutaj ktoś zadać pytanie – ale które programy mogę wyłączyć?
Odpowiedź jest bardzo prosta – tę, które sam zainstalowałeś na komputerze. Z reguły znamy nazwy programów, które sami instalowaliśmy na komputerze.

Rada numer dwa: Programy takich firm jak Nvidia, Realtek, Microsoft, Intel i innych popularnych marek, zalecałbym zostawić. Prawdopodobnie są to sterowniki do danych podzespołów. W tym także wszelkie programy od producenta.

Główna zasada działania tutaj to: Jeśli nie wiesz co to za program – zostaw go włączonego. Jeśli masz problem, który program możesz wyłączyć, wyślij mi na maila zrzut ekranu lub wrzuć owy obraz na jakiś hosting, a potem dodaj link do niego w komentarzu.

Jeśli Ci pomogłem, opublikuj ten wpis u siebie na portalu społecznościowym i spróbuj pomóc swoim znajomym. W razie pytań, komentarze na dole są do Twojej dyspozycji.


[newsletter]

1 KOMENTARZ

 1. Nie miałam pojęcia o tym, że nie można przenosić włączonego laptopa podczas jego działania, więc dzięki za ten wpis! 🙂 Przydatne informacje!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here