Genialne projekty z Daj się Poznać 2017 – cześć 3

0
logo DSP

Od dzisiaj zmieniam formę tych wpisów, to już nie są projekty Panie i Panowie, to już są konkretne wizje, niemal gotowych aplikacji czy programów. Co prawda wiele z nich może być dalej w powijakach ale minęło już tyle czasu, że większość ma już solidne podstawy i jest w jakiś sposób – lepszy czy gorszy opisane. Genialnie!

Do części pierwszej idziemy tym magicznym linkiem.

A tutaj mamy teleport do drugiej części.

A więc do projektów!!!

Dział: Gry

Zacznę od projektu gry która rozwaliła mi po prostu głowę, a szczęka opadła na ziemie i nie chcę wrócić.

Konstruisto – Krzysztof Antoniak

Co prawda Krzysiek jest na dole listy uczestników DSP ale dostałem link do jego bloga już dawno temu, przejrzałem maile,w których Krzysiek się przypomniał (I bardzo dobrze!!!) i zobaczyłem dzięki temu jego projekt.

Powiem wam, że tak zajebiście opisywanego projektu to jeszcze nie widziałem. Na jego blogu co do dnia, można być pewnym, że będzie nowy wpis z informacją co zrobił w danym tygodniu. Tyle commitów co on wali na Githuba, to dawno nie widziałem – 5 wpisów = 121 commitów (albo grubo albo wcale). Blog na samej górze ma skrót do wszystkich linków dotyczących projektu. – Ludzie przejrzyjcie sobie jego bloga i bierzcie przykład z Krzyśka bo w omawianiu projektu wymiata.

miasto z gry
Tak wygląda miesiąc pracy. Według mnie – mega.

Są ładne zdjęcia, a nawet filmy. I opis tego co będzie w następnym tygodniu.

Niestety nie obyło się bez minusów w opisie. Nie ma żadnych linijek kodu i tłumaczenia, co autor dokładnie robi, tydzień w tydzień. Zgaduję, że można pobrać repozytorium i się w nim jakoś odnaleźć ale tutaj przydałoby się opisanie samego kodu w sobie.

A teraz do rzeczy, bo chwale Krzyśka, a jeszcze nie wiecie co za projekt tworzy.

Tworzy grę w stylu SimCity – czyli mamy miasto, życie w tym mieście, ruch, będzie prąd, mamy czas i musimy tym wszystkim rozporządzać w odpowiedni sposób. Poniżej możecie zobaczyć jeden z filmów twórcy. Wygląda nieźle jak na jeden miesiąc roboty.

@Krzysiek – nie mogłem odpalić gry na moim laptopie – Windows 10 Home. Wywala błąd:
Musimy to ogarnąć na privie, bo chcę zagrać w grę.

Błąd gry

P.S. Fajowe rozwiązanie z przyciskiem na feedly. Od razu dodałem.

Linki:
Blog
Github
DSP
FB

P.S Krzysiek piszę bloga po angielsku.

Word-Charger – Krzysztof Pawlak

Druga gierka na tej liście, a także drugi Krzysiek.

Umieszczam ową gierkę na liście projektów, bo ma w sobie mega fajny potencjał. Autor opisuje dużo i dobrze. Nie znam technologii, które używa ale mam wrażenie, że dzięki tłumaczeniu Krzyśka, mógłbym napisać grę tak samo jak on – po prostu skopiować i wiedziałbym co dana funkcja i linijka kodu robi.

Co będziemy robić w grze? Uczyć się! Uczyć się obcego języka. W planach są 3 języki: angielski, hiszpański i chiński. Będziemy chodzić panem baterią (na razie nazywanym przez autora bublem) i go ładować, dzięki zbieraniu nowych słówek z nowego języka.

Samych słów w grze ma być około 150 z danego języka. I będą to słowa najczęściej używane.

@Krzysiek – fajna sprawa, fajnie opisujesz krok po kroku co robisz, tylko dodawaj więcej zdjęć do postów. Dzięki temu będzie się przyjemniej czytało bloga.

Linki:
Blog
Git
DSP

Hack Trick – Damian Rykowski

Pisząc wpis, rozdzielam go sobie na podejścia, bo ciężko pisać tak długi tekst na raz, przejrzeć wszystkie blogi i czytać o projektach. U góry macie informacje jak wychwalam świetny opis Krzyśka z gry Konstruisto – jednak Krzysiek nie pokazywał kodu w swoich wpisach. Damian to robi i mogę przyznać, że jest to najlepiej według mnie opisany projekt – są zdjęcia, są kody i wszystko jest wytłumaczone prostym językiem. Genialna sprawa Damian!

Hack Trick mockup
Tak ma wyglądać gra na telefonach.

Co do jego gry – może być naprawdę konkretna. Damian lubi planszówki (ja także) i stwierdził, że fajnie będzie przenieść jedną z planszówek na telefon. Świetna inicjatywa. A i opis gry jest mega, jak sam napisał Damian – jest to kółko i krzyżyk na sterydach. Na blogu można już zobaczyć jak będzie wyglądała gra i pracę nad nią.

Poniżej macie już gifa z pracą nad pierwszym ekranem gry.

Pierwszy ekran@Damian Rób giere, bo chętnie zagram – w sumie, w planszówkę też muszę kiedyś. Zaciekawiłeś mnie tym. Nie wiedziałem, że taki duży problem robi rozdzielczość przy grach.

Linki:
Blog
Git
DSP

BattleShips – Jarek Jurczyk

Jakoś tak się złożyło, że w tej części tych gier przybywa i przybywa. Gry mają też ten plus, że można je łatwo i fajnie przedstawić – zakodować – no to już inna strona, ta trudna.

Jarek tworzy grę na komputery, chce odwzorować grę planszową o nazwie „Manewry Morskie”. Będziemy w niej mieć swoją flotę i atakować przeciwnika. W grze mamy różne rodzaje statków i innych maszyn. Każda z nich ma swój zasięg. A na dodatek zaczynając grę, nie wiemy jakie wojska ma przeciwnik.

Dwa zdjęcia poniżej, przedstawiają zarysy wyglądu Front-End i logiki Back-End.

Mockup gry
Mockup gry
Plan budowy gry
Cały silnik i logika ukryta z tyłu.

Linki:
Blog
Github
DSP

Dział: programy

Healthy with Visual Studio – Grzegorz Jamiołkowski

Grzegorz poruszył swoim projektem bardzo ważną kwestie, jeśli chodzi o nas, programistów. Siedzimy przed kompami, klepiemy klawiaturę i nawet nie ruszymy się z fotela/krzesła na metr. Jest to mega niedobre dla naszego ciała. Grzegorz chcę to zmienić. Chcę stworzyć wtyczkę do Visual Studio (mega programu do kodowania – polecam), która nam będzie mogła pomóc. Będzie kazać nam zrobić sobie przerwę, poruszać się chwilę, ogólnie zadba o nasze zdrowie.

„Planuję stworzyć wtyczkę, która będzie zarówno narzędziem do robienia przerw, jak i systemem do zarządzania czasem. Będzie także sugerowała ćwiczenia, które w kilka chwil rozluźnią spięte mięśnie i pomogą w akomodacji oka.”

– słowa autora

pomodoro w Visual Studio
Spójrzcie na sam dół tego zdjęcia. Ale także i na pasek menu. Pierwsza wtyczka działa!

Pierwszą wtyczką w tym cyklu, którą stworzył, był licznik odliczający 25 minut w dół – tzw. technika pomodoro. Jest umieszczona na pasku w VS. Ciekawe co będzie następne.

@Grzegorz – dzięki za podsuniecie workrave’a – wypróbuje ten program.

Linki:
Blog
Github
DSP

Plag Detector – Łukasz Antkowiak

Myśleliście kiedyś nad tym by sprawdzić czy ktoś nie ściemnia przy tworzeniu kodu?

Łukasz myślał i tworzy program do sprawdzania kodu by wskazać czy jest to plagiat czy nie.

Sam program mnie mega zainteresował – bo jak wiemy, kod z reguły zawsze jest podobny – przynajmniej w moim świecie Front-Endu – ciekawe jak można ustalić czy ktoś nie zrobił plagiatu.

Niemniej, nawet jeśli nie interesuje was taki program ale chcielibyście poznać kilka technik czy zagadnień z tego tematu to zachęcam do przejrzenia bloga Łukasza – tylko uwaga!

Bez słownika możecie nie dać rady czytać jego tekstów – mnie na przykład przywitał czymś takim:

”Chodzi o wykrywanie plagiatów przy użyciu aproksymacji złożoności Kołmogorowa” – w sumie użyłem Wikipedii i dalej nie jestem pewny czy dobrze rozumiem te słowa.

Linki:
Blog
Git
DSP

CodeMate – Wojciech Mioduszewski

Co prawda Wojtek nie tworzy projektu w stylu rocket science ale warto przyjrzeć się stronie, którą buduje. Ma to być portal wyłącznie dla programistów (ciekawe ile dostanie feedbacku – zmień to, zmień tamto haha). Ale nie byle jaki portal, ma on służyć do wyszukiwania sobie partnera/partnerki do pair programingu – świetna inicjatywa Wojtek. Wielu z nas (uczestników DSP) może na tym bardzo skorzystać w przyszłości.

Co prawda, na razie nie widać by projekt się mocno ruszał ale Wojtek piszę na blogu cały czas i to w dziale DSP więc liczę, że ukończy to co zamierzał.

@Wojtek Obyś dokończył to co robisz. Bo widziałem w projektach DSP konkurencje dla Twojego portalu.

Wojtek piszę po angielsku.

Linki:
Blog
Git
DSP
FB

Dział: Inne

Reactio – Adam Sowiński
Główny ekran Reactio
Główny ekran Reactio

Adam wyszedł z aplikacją mobilną w formie, która mi zawsze się najbardziej podoba. Czyli tworzymy coś dla innych – nie dla nas samych.

Jego aplikacja ma uczyć dzieci chemii. Autor zakłada, że chemia bywa trudna i dzieciaki będą miały następną opcję, by nauczyć się tego. A co ważniejsze zrozumieć na czym polega. Będzie tłumaczyła przeróżne zagadnienia i rozwiązywała reakcje.

Co prawda, dużo samej treści dla dzieciaków na razie na blogu nie ma ale za to dla nas, programistów znajdzie się sporo. Każdy nowy wpis to nowa wiedza, omawiająca jak tworzyć aplikacje na telefony od podstaw. Adam piszę również w języku angielskim.

@Adam, może dzięki Tobie kilka dzieciaków zamiast grać w giery, pouczy się chemii albo programowania! 🙂

Linki:
Blog
Git
DSP

NDFT – Łukasz Zabłocki

Co prawda autor mówi o aplikacji webowej, a dopiero jako dodatek o wersji mobilnej, chociaż ja widzę tutaj duży potencjał na mobilną wersje polskiego portalu filmweb. Sam uwielbiam seriale i filmy, więc dlatego ten projekt tutaj wleciał.

O co kaman?

„Dlatego postanowiłem stworzyć na swoje potrzeby aplikacje NDFT ( Never don’t forget ) Która to oferowałaby system umożliwiający kontrolowanie tego co aktualnie jest oglądane oraz zapewniała system powiadomień przypominający o nowym odcinku, czy też rozpoczęciu nowego sezonu danej pozycji.”

– tłumaczy Łukasz

@Łukasz mam nadzieję, że teraz nie będzie wymówek (szkołą się zasłaniał, łobuz jeden!) i będziesz pracował nad projektem.

Linki:
Blog
Hub
DSP

Zakończenie:

Na zakończenie tej części mogę jedynie powiedzieć, że albo trafiłem na lepsze projekty, albo większość osób zaczęła naprawdę fajnie opisywać swoje prace. Co mega mnie cieszy.

Jak zwykle trafiłem na zapowiedzi fajowych projektów, gdzie autor napisał tylko jeden wpis lub dwa. Niestety, zakładam, że z 1000 uczestników, jak 100 osób dojdzie do końca to będzie mega sukces!

Taka myśl dla samego mnie – muszę przyśpieszyć z tymi wpisami (chociaż moje zdrowie na razie na to zbytnio nie pozwala).

Heya! 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here