DSP – Genialnie zapowiadające się projekty cześć 2

3
logo akcji Daj się Poznać 2017

Druga już część nieźle zapowiadających się projektów DSP. Niestety podczas wstępnego researchu już na samym początku, okazało się, że niektóre projekty padły, nie pisząc więcej niż jednego posta z wstępem – trochę to smutne. Ale projektów jest na tyle dużo, że i tak perełki będą wychodzić z tego ogromnego worka na światło dzienne.

Do wstępu i części pierwszej zapraszam tutaj.

A więc jedziemy z projektami:

Dział: Pomoc

Jest to jedna z najbardziej szlachetnych kategorii według mnie. Owe projekty mają pomagać bardziej ludziom w określonych potrzebach lub całym miastom niż pojedynczym osobom. Oby się sprawdziły.

Bilans energetyczny miasta – Monika Wiśniewska

Projekt ma na celu zbudowanie takiego systemu raportów, by wszystko było idealnie opisane i nie trzeba było gubić się w tym wszystkim.

Uważam, że aby cokolwiek optymalizować, czy zmieniać na ‚inteligentne’, należy rozpocząć od monitorowania.

@Monika – fajna sprawa, tylko za dużo planowania, a za mało tworzenia tego.

Linki:
Blog
Repo pusty na tę chwilę
DSP
FB

NaPomoc! – Jakub Nowakowski

Ten projekt musi powstać! Zdecydowanie zasługuje na nagrodę jeśli Jakub dotrzyma słowa i stworzy to. A o co chodzi? O aplikacje mobilną dla osób głuchoniemych, którzy będą mieli szanse otrzymać pomoc w sytuacjach zagrażającym życiu. Świetna sprawa i jeśli tego projektu nie umieściłbym na swojej liście to bym żałował.

Prymitywny wygląd aplikacji 112.

Na samym początku widzimy duży przycisk ‚112’ który rozpoczyna procedurę zgłaszania. Po jego naciśnięciu przechodzimy do wyboru, czy potrzebujemy pomocy policji, pogotowia ratunkowego, czy straży pożarnej. Każda z opcji będzie uzupełniona odpowiednim symbolem lub rysunkiem od razu kojarzącym się z odpowiednimi służbami.Kolejnym krokiem jest informacja, czy istnieje ryzyko zagrożenia życia – tak lub nie.Komunikat nadany dla centrali 112 brzmiałby w tym wypadku: „Witam, nazywam się Jakub i jestem osobą głuchoniemą. Potrzebuję pomocy straży pożarnej w wypadku. Na miejscu są 2 osoby poszkodowane. Moja lokalizacja to: *tutaj lokalizacja podana albo przez ulice/miejscowość i numer albo przez podanie szerokości i długości geograficznej*. Jeżeli potrzebnych jest więcej informacji, proszę o kontakt smsem”.

– urywki opisu aplikacji z bloga Jakuba.

@Jakub – musisz to zrobić! Projekt genialny!

Linki:
Blog
Repo na teraz puste
DSP

Drug Dose Server – Maciej Lew

Bardzo specyficzny projekt, w sumie nawet nie wiem do jakiej grupy docelowej miałby dotrzeć ale sam pomysł jest ciekawy, a może nawet futurystyczny? Chodzi o kalkulator, który zmierzy nam jaką dawkę leku możemy przyjąć – trochę to niebezpieczne narzędzie. Niemniej projekt ciekawy i fajnie się zapowiadający.

Linki:
Blog
Repo
DSP

Dział: systemy

Nody – Jędrzej Ginter

Nody to nowo budowany system CMS od podstaw. Fajna sprawa – a do tego nie takie proste to, żeby wszystkim, na każdym kompie działał taki system tak jak ma działać. WordPressa czy Medium czy Ghosta – tworzą całe zespoły – tutaj jedna osoba.

Jak możecie zobaczyć poniżej, trochę planowania jest:

Plany CMS

Lista rzeczy, które zostały zrobione:

 • implementacja większości elementów jako komponenty React’a,
 • podłączenie Redux’a do aplikacji,
 • zalążek globalnego modułu, który umożliwi łatwą komunikację w aplikacji i rozszerzanie jej funkcjonalności,
 • porzucenie SASS’a na rzecz styled-components,
 • trochę RWD, głównie dla menu bocznego,
 • małe API, które pozwala pobrać listę postów i wyświetlić je w panelu (na razie dane są mockami)

Jak widzicie trochę już zrobione zostało.

@Jędrzej – rób rób system, to będę pierwszą osobą, która go przetestuje. I nie zapomnij optymalizować fotek (z ponad 300kb zrobiłem poniżej 80kb)

Linki:
Blog
Repo
DSP

Dział: Inne aplikacje

Jest tak dużo różnych aplikacji, że czasem ciężko je gdzieś przypisać. Tak więc tutaj będą wszystkie inne, ciężkie do przypisania projekty.

Let’s Write! – Marek Zając

Pierwszym z nich jest właśnie program/strona do pisania własnych opowiadań/książek – specjalnie tworzona z myślą o twórcach. Nie będzie to następny Word czy inny edytor tekstu. Będzie to narzędzie, które uprości pisanie książki i nie pozwoli się zgubić samemu autorowi w własnej historii. Mega projekt.

No i projekt cały czas idzie do przodu i widać pracę Marka nad nim.

Dodatkowo piszę on w dwóch językach – polskim i angielskim.

Każda osoba będzie miała także swoje konto. Tutaj zdjęcie prostego logowania.

Prsote logowanie się do aplikacji

Linki:
Blog
Repo
DSP
FB

XTravel Alarm – Krzysztof Stępnikowski

Powiem wam, że to jest jeden z tych projektów, które jak czytam to coraz mniej rozumiem. Chodzi rzecz jasna o kod i wszelkie pojęcia. Niemniej projekt się rozwija i idzie cały czas do przodu, a także jest dobrze opisywany (dla tych co ogarniają te kody).

Co za aplikacje chcę zrobić Krzysztof?

W dużym uproszczeniu, budzik zależny od dystansu, a nie czasu – coś świetnego.

Przypuśćmy, że jadę z Rzeszowa do Krakowa. Podczas podróży najczęściej idziemy w przysłowiową „kimę”, czasami budząc się tuż przed przystankiem końcowym lub dosłownie na sam styk.
Aby temu zaradzić, proponuję stworzenie aplikacji mobilnej, w której użytkownik mógłby ustawić sobie alarm zależny od odległości od miejsca docelowego, np. obudź mnie 5 km przed Krakowem.

– Tak to opisuje Krzysiek.

Aplikacja ma działać na Androidzie, Jabłkach i Microsoftach.

Linki:
Blog
Github
DSP

MipMap – Agnieszka Budzyńska

To jest najdziwniejszy projekt jaki widziałem na razie. Dlaczego? Otóż, nie ma ani słowa o konkretnym projekcie na całym blogu. A przeczytałem cały, bo autorka ma fajne pióro. I opowiada o pomocy dzieciom uczenia się programowania od najmłodszych lat, bądź pomocy w poznawaniu świata za pomocą technologii.

Dziwnie mi się to tutaj wpisuje ale cóż, coś w tym jest, jakaś energia i to, że Agnieszka jednak nie zawiedzie dzieci i zrobi coś dla nich.

Tutaj jeden z filmów, które sama wrzuciła na bloga:

Linki:
Blog
Git Puste
DSP

P.S. gdyby nie naprawdę dobre pióro autorki i to coś, to bym tego nie wrzucił, uznając to za pusty projekt – ale cały czas coś się na blogu pojawia.

Dział: Programy

Photochooser – Krzysiek Jończyk

Z każdego wyjazdu przywożę masę zdjęć, miliony wręcz. Nigdy ich nie przejrzałem, jest ich za dużo. Szukałem sposobu na ogarnięcie tego i postanowiłem, że napiszę program, który ułatwi mi segregację zdjęć – usunąć nieudane oraz wybrać te naprawdę dobre, np do druku.

– Tak opisuje swój program Krzysiek Jończyk

Program co prawda już istnieje, ale autor stwierdził, że przepisze go na Pythona

Co prawda dalej, po przeczytaniu bloga (pisany po eng) nie wiem czy program sam miałby usuwać zdjęcia np. zamazane, czy je tylko podsuwać jako pierwsze ale może wyjaśni to autor w przyszłości.

Linki:
Blog
Git
DSP

@Krzysiek – fajna sprawa z tym skróceniem wpisów do tl;dr

Portfel emerytalny – Daniel Dymek

To jest konkretny projekt – dużo jest pomysłów o programach z wydatkami itd. – tutaj mamy jednak bardzo specyficzny projekt. Jest on dedykowany oszczędzaniu na emeryturę ale tylko w 3 filarze. Wszyscy, którzy słyszeli takie skróty jak IKE i IKZE powinni zajrzeć do tego projektu.

Od strony programistycznej też najprostszy nie jest, więc będzie można się czegoś nauczyć.

Wydaje się, że Daniel już trochę o tych finansach wie więcej niż zwykły obywatel.
@Daniel – może dobrym pomysłem byłoby założyć bloga o finansach?

Linki:
Blog
Git
DSP

Dział: Gry

Nie mogło tutaj tego zabraknąć.

turboBall – Pawel Pluta

Nie jest to jakaś super zaawansowana gierka. Zwykła kula i zwykłe punkciki do pozbierania. W przyszłości z przeszkodami. Zrobiona na Unity. Fajnie wygląda to na blogu, jak Paweł opisuje każdy krok (po angielsku).Zdjęcie kamery w turboBall

Po prawej macie zdjęcie początkowej fazy.

@Paweł – jak już cała giera wyjdzie, to pisz, chętnie zagram.

Linki:
Blog
Hub
DSP

Zakończenie części 2

Trochę smuci mnie fakt, że już kilkanaście projektów, które przejrzałem są puste lub z jednym wpisem witającym (co jest słabym podejściem).

Z drugiej strony, łatwiej dzięki temu znajdować konkrety.

Niektóre konkrety jednak są już tak konkretne i tak ciężkie w rozumieniu, że musiałem odpuścić kilka opcji w tym wpisie. Po prostu, nie rozumiałem nic z tłumaczenia niektórych projektów – i jasne można powiedzieć, że nie znam pojęć ale pamiętajcie blogerzy, że nie piszecie dla siebie. Piszecie dla innych – także tych, którzy owych języków i owej nomenklatury nie znają.

Dobrym przykładem jest Angular 2 – można napisać komponent i nie wytłumaczyć co to jest, a można napisać, że komponent to po prostu mniejszy kawałek całej aplikacji, że jest to jeden z puzzli.

P.S. Muszę zacząć wklejać grafikę DSP do innych zdjęć – bo już trochę chaos jest.

3 KOMENTARZE

  • Hej Wiktoria,
   Niestety nie, po prostu projektów jest tak dużo, tych pisanych dobrze też, że po prostu pomijałem te, których nie rozumiałem. I jak sama nazwa wpisu wskazuje, szukam genialnie zapowiadających się projektów – to oznacza także dobre opisanie. Jeśli ja jako programista Front-Endowy, nie potrafię zrozumieć o co autorowi chodzi, to co dopiero osoba, która z kodem nigdy nie miała do czynienia. Ja zawsze wychodzę z założeniem, że piszę dla totalnego laika i staram się tłumaczyć większość pojęć. A jeśli wpis jest dla zaawansowanych to informuje o tym na początku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here