DSP – Genialnie zapowiadające się projekty cz.1

2
logo akcji Daj się Poznać 2017

Program „Daj Się Poznać 2017” tak mi się podoba i tak strasznie szybko się rozrasta, że idzie się serio pogubić w tych wszystkich świetnych pomysłach. Co kilka dni będę wrzucał podsumowanie pewnej części projektów. Nakreślał o czym są, na jakim etapie, podawał do nich linki i dopingował twórców. Będzie trochę researchu do zrobienia, oj będzie.

Wstęp:

Wpisy będę tytułował częściowo – czyli cz.1 | cz.2 itd.. W każdej z nich będę starał się wrzucić od 10 do 20 najlepszych projektów, które znalazłem na liście uczestników – jadę prosto z góry, więc Ci co dopiero dołączają będą gdzieś w dalszych częściach – ale może i to plus dla nich.

Projekty, które będę wybierał, nie będą tylko z Front-Endu i PHP, ale z całej masy różnych technologii i języków.

Będę starał się jakoś dzielić projekty, na mniejsze lub większe grupy. Czasem ciężko coś skatalogować (zwłaszcza w programowaniu).

Będę także zawsze podawał linki z listy poniżej tego wstępu.

Ktoś może zapytać dlaczego podaje nazwiska? To wszystko są projekty Open Source i każda osoba, która piszę bloga, piszę go dla innych, a nie dla siebie. Więc jeśli autorzy przedstawiają się z imienia i nazwiska to moim obowiązkiem jest mieć do nich szacunek i przedstawić.

Każdy tekst z @ pod danym projektem to mój osobisty komentarz do autora projektu. Wierze, że będą to czytać.

Każdy projekt będzie miał także linki do:
A. Bloga autora
B. Repozytorium
C. Facebooka (opcjonalnie)
D. Profilu uczestnika na DSP.
E. Linka do jakiejś działającej wersji.

Nie ma co przedłużać i jedziemy z koksem.

Lista – Część 1:

Dział: Gry

The Ship Game – Paweł Sołtysiak

Pierwszy projekt na liście to gra, w której latamy statkiem (ostro co? no dobra, to kosmiczny statek) i strzelamy do wszystkiego co się rusza. Gra ma działać w przeglądarce internetowej – więc tym bardziej jest to projekt dla każdego, nie tylko programistów ale i niedzielnych graczy.

„Będzie fabuła, myślę nad swego rodzaju sklepem pomiędzy misjami gdzie będzie się wyposażać bronie do statku przed kolejną misją.”

– pierwsze plany Pawła

Statek kosmiczny z gry The Ship Game
Nasz statek do walki z obcymi!

Możecie nawet zagrać już w pierwszą wersję gry! Świetna sprawa! Musicie spróbować!
Link macie tutaj: Zagraj w grę!
A tutaj link do repozytorium: Github
Facebook
Blog Soltysiak
Profil na DSP
@Paweł – u mnie gra ma 120fps (mega wynik!), a przełącznik do pokazywania fps nie działa jeszcze.

 

NoMagic – Paweł Kozak

Jak ten projekt przejdzie, to już będzie naprawdę kocursko. Gra multiplayer w świecie rycerzy. Ciężki projekt, mało opisany ale warto obserwować. Może być czarnym koniem tutaj.

Linki:
Blog
Repo na razie puste
DSP

10Things – Maciej Gos

Nie wiem w sumie czy ten projekt pasuję do gier ale tak na razie zostanie.
Nie muszę tego opisywać, świetnie zrobił to sam autor.

„Zasada działania samej aplikacji jest bardzo prosta. Każdego dnia będziemy dostawać jakiś losowy problem do „obróbki” na podstawie, którego będziemy wymyślać 10 pomysłów na jego rozwiązanie. Problemy mogą być abstrakcyjne np. „Jak rozwiązać problem głodu na świecie” lub trochę bardziej przyziemne np. „Jak wystartować działalność gospodarczą online w Czechach”.

Sam pomysł nie jest odkrywczy czy tym WOW, które tutaj widzę. A możliwość pracy nas samym sobą, nad twórczą stroną naszego mózgu. Jeśli będziesz dobry w 10Things, to i z łatwością będziesz mógł znajdować więcej rozwiązań do swoich problemów. A ludzie tego nie praktykują.

Linki:
Blog
Repo
DSP
FB
@Maciek – Zrób to! Mega projekt!

 

Avocado – Jakub Czekański
Jak widać, emulator już pokazuje menu PS1

Mam trochę obawy przed wrzuceniem tego projektu tutaj, bo jak sam autor przyznaję, w tamtym roku odpuścił DSP. Jednak z drugiej strony, projekt jest naprawdę konkretny. O co chodzi? O emulator Playstation. Co prawda są już takie rzeczy ale sam poziom trudności tego mnie zaintrygował. Po drugie, na jego blogu od samego początku możemy zobaczyć mnóstwo technologicznych zagadnień i kodu. A tego już emulatory nie dają. Zobaczenie jak to wygląda od środka i możliwość skopiowania kodu z Githuba to olbrzymia różnica, o którą tutaj chodzi.

Linki:
Blog
Repo
Profil DSP

Dział: Przeróżne listy zadań i ich podobne twory

W tej kategorii jestem sam i im więcej widzę profili na DSP, tym więcej widzę osób z takim pomysłem – czy to czasem nie jakiś znak? Może listy To-Do nie da się idealnie dopasować do każdego? A może to tylko programiści tak mają. – Taka moja dygresja, a propos tej kategorii.

 

Me2.0 – Rafał Hryniewski

„Platforma do przechowywania i gromadzenia wszelkiego rodzaju materiałów do samodzielnej nauki w formie otagowanej listy to-read, automatycznym polecaniem treści opartym na listach innych użytkowników o podobnych potrzebach i na podobnym poziomie zaawansowania.”

– Tak opisuje to Rafał.

Według mnie świetna inicjatywa. Chcesz coś przeczytać ale widzisz, że ma 10 minusów, a tylko 2 plusy – Hmm…pewnie słabe. Dzięki temu omijasz zbędne treści i uczyć się z naprawdę dobrych źródeł. Coś jak wykop ale w formie wyłącznie czytanej. Fajnie, gdyby trafiło, tylko do jakiejś konkretnej grupy osób – np. programistów. Albo z jakimiś przedziałami czy kategoriami.
Blog sam w sobie jest po angielsku. Piszę jednak w sposób tłumaczący techniczne zagadnienia. Warto looknąć.

Linki:
Blog
Repozytorium
Facebook
Profil DSP

 

Bibliq – Piotr Zaborowski

Aplikacja która ma być naszym własnym spisem książek/rzeczy. Chodzi o zapomniane przez nas rzeczy, które komuś pożyczyliśmy i nam nie oddali. Sam od razu wpadłem na myśl – przecież można użyć czegokolwiek. Autor daj odpowiedź na to:

„Zaraz usłyszę, że można to zrobić w Excelu. Ja wiem, że Excel jest super, ale w dzisiejszych czas większość ludzi raczej lubuje się w prostszych interfejsach graficznych. Do tego trzeba dołożyć fakt, że zarządzenia naszą biblioteczką ma działać na zasadzie jaką znacie z normalnej biblioteki. Rejestrujecie książki (filmy czy też gry też mogą być), wpisujecie wypożyczenia oraz zwroty. Do tego każdy może sprawdzić co, kiedy i od kogo wypożyczył.

Dodatkowo pomysł jest taki, by do systemu dorzucić aplikację mobilną, która nie tylko da nam dostęp do całego systemu, ale doda też nowy sposób zarządzania rzeczami (rzecz jasna mówię o kodach kreskowych).”

Linki:

Blog
Repozytorium
Profil na DSP

@Piotr Fajnie, że próbujesz innych platform blogowych, jak Medium ale, by napisać u Ciebie komentarz, musiałem przejść przez 4 strony i do tego jeszcze cofnąć się przez historię do Twojej strony, bo dodanie komentarza nie otwiera strony Medium jako _blank tylko na tej samej. No i ikonka, popraw favikona!

 

Todo.Team – Michał Kortas

Michał robi listę zadań dla drużyn czy zespołów. A użytkownicy będą mieli możliwość do wrzucania sobie nawzajem zadań. A jeśli o zadaniach zapomnimy, to przypomni nam o tym mail.
Sam projekt wizualny projektu, wygląda mega.

Todo.Team wstępna wizualizacja Michał Kortas
Wstępna wizualizacja Todo.Team – robi wrażenie

Linki:
Blog
Repo
DSP
Facebook

@Michał – Bardzo ładna strona internetowa.

 

Habit Maker – Damian Wójcik

Chyba najlepiej zapowiadająca się aplikacja z zadaniami w całym DSP.
Została świetnie opisana na blogu, więc tylko cytuje:

„Habit Maker ma umożliwić wam zaplanowanie co chcecie osiągnąć w przeciągu najbliższych kilku tygodni/miesięcy poprzez budowę pozytywnych nawyków. Każdy użytkownik będzie mógł stworzyć kilka swoich celów i przypisać do nich konkretne działania.

Za każdy tydzień trzymania się nawyku jest nagroda! Ustalona wcześniej, przy tworzeniu nawyku. Nie ma nagrody częściowej – wszystko albo nic. Jeśli przestaniesz wykonywać swój cel to resetowany jest licznik i musisz zacząć od nowa.”

Linki:
Blog
Git
DSP

 

Dział: Programy

Cleaner .NET – Łukasz Soroczyński

Tutaj mamy już do czynienia z gotowym projektem. Program istnieje i działa. Ma za zadnie czyścić nasz komputer z niepotrzebnych śmieci. Sam nie próbowałem, ktoś pierwszy na ochotnika?
Łukasz nie ma też jakiegoś konkretnego planu zmiany programu. Chcę dodać kilka funkcji, jedną z nich jest chociażby „przeszukiwanie rejestru pod kątem zbędnych wpisów”.

Linki:
Link do pobrania gotowego programu
Github
Blog
DSP
FB

 

Zakończenie

Tutaj skończę część pierwszą. Następna za kilka dni. Będę starał się obserwować niektóre projekty, gdyby jednak te na liście umarły – dawajcie znać w komentarzu, będę usuwał o nich informacje. Być może będę musiał przeredagować wpisy – no trudno. Ja jednak liczę, że wiele osób dojdzie do końca.

Mocno zachęcam do przynajmniej przeglądnięcia blogów, wszystkich wymienionych autorów. Być może się czegoś nauczycie albo będziecie mogli im nawet pomóc.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here