Jaka czcionka będzie pasować do Twojego bloga i jak to sprawdzić?

0

Czcionka to jedna z najważniejszych rzeczy na wszystkich stronach na świecie. Poza kolorystyką omawianą w ostatnim wpisie, jest to pierwsza rzecz, z którą przyjdzie czytelnikom naszych stron się spotkać. Jeśli będzie nieczytelna lub za mała, z prawej strony, zamiast z lewej itd. To prawdopodobnie większość ludzi tę stronę zamknie.

Podstawowe pytania.

Jaka czcionka będzie dobra na moją stronę?

– Jeśli będziesz pisał po polsku – to zapewne będzie to czcionka zawierająca polskie znaki.
Ogromną listę darmowych czcionek możecie znaleźć na Google Fonts.
Są także inne serwisy z czcionkami ale naprawdę trzeba się mocno postarać by nic nie znaleźć z GF.
Polecam zajrzeć także na stronę poświęconą polskim czcionkom z GF.

Fajnym testem dla czcionek jest pangram – czyli krótki tekst zawierający wszystkie litery danego alfabetu:  „zażółć gęślą jaźń”.

– Następnym dużym kryterium odpowiedniej czcionki jest jej czytelność. Nie ma nic gorszego niż nieczytelny tekst. Logo także nie powinno zawierać tekstu przypominającego styl ręcznego pisania.

– Pogrubienie tekstu powinno  być używane tylko przy ważnych częściach tekstu, nagłówkach i ewentualnie tytułach.

– Po tym wszystkim, nie importujcie każdej wagi czcionki. Wybierzcie tylko taką, która ma być stosowana w przypadku tej. Jeśli tytuły mają być tylko grube, to np. rozmiar 400 nie jest potrzebny itd.

Jak wyrównywać tekst?

Jesteśmy w Europie, czyli do lewej – prosta odpowiedź. Czasem wyrównanie do środka jest okej, ale nie przeginajcie z tym.

Jaki kolor czcionki?

Na świecie istnieje coś takiego jak „Web Content Accessibility Guidelines (WCAG)„ czyli w skrócie zbiór zasad dotyczący stron internetowych, do lepszego działania, czytania itd.
W tym zbiorze, jest zasada zwana contrast ratio, mówi ona o tym jaki kontrast musi mieć kolor czcionki względem koloru tła.

Nie musicie samych zasad znać. Wystarczy użyć jednego z tych dwóch narzędzi do sprawdzenia czy tekst będzie czytelny z tym kolorem, na tym tle.  Używacie tam kodów hex.

Choć moim zdaniem, jak i wielu innych osób, nic nie zastąpi, białego tła z czarnym tekstem lub na odwrót. Z drugiej strony medalu, strony internetowe, które wygrywają nagrody, z reguły używają przeróżnych kolorów – nie zamykają się na te dwa tylko.

Jaki rozmiar czcionki?

No i tutaj nie mam zbytnio dobrej odpowiedzi. Zależy to od mnóstwa czynników, czy chcemy coś podkreślić, czy ma to być tytuł, czy nagłówek. A może korzystamy z telefonu i tam czcionka wygląda na mniejszą. Tutaj lepiej zamiast operować pikselami, byłoby stosować em – miarę czcionki na stronie.  Jednak jeśli mam podać jakiś zakres odpowiedni do zwykłego tekstu pisanego, takiego jak tutaj, będzie to między 12 a 14 pikseli.

Jak dobierać czcionki?

Być może powinienem zacząć od tego pytania. Istnieje kilka zasad jak dobierać różne czcionki do siebie – np. Jedna do tytułów, druga do zwykłego tekstu, trzecia do cytatów.

Pierwsza zasada i najważniejsza tutaj to – max 3 różne czcionki. Jeśli używasz więcej, to może to zacząć źle wyglądać.

Druga zasadę przedstawię za pomocą obrazu. Czyli jak łączyć czcionki razem z sobą.
Główna teza panująca tutaj to KONTRAST!  Druga to stosowanie odpowiedniej szerokości do tej samej czcionki.

Obraz ukazuję przykłady dobierania odpowednich czcionek.

Jak powinien wyglądać tekst?

Tutaj także najłatwiej będzie przedstawić to obrazem.

Mowa tutaj o kerningu – czyli szerokości spacji pomiędzy danymi literami.

Oraz o interlinii. Czyli odstępie pomiędzy jedną a drugą linijką tekstu. A także akapitami.

Trzecia rzecz to już wspomniana przeze mnie ilość czcionek.

Obraz przedstawia 3 zasady dotyczące pracy z czcionkami: kerning, interlinia oraz ilość czcionek

Mam nadzieję, że ten tekst rozjaśnił Ci trochę temat dobierania czcionek do strony. Jest tego dużo więcej ale chętni znajdą już bardziej zaawansowane informacje o tym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here